niedziela, 3 lutego 2013

"Kopia mistrza"- recenzja

   Film 'Kopia mistrza" został  wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland. Autorami scenariusza są Agnieszka Holland, Christopher Wilkinson i Stephen J.Rivele. Jest to film kostiumowy, muzyczny, powstał w 2006r. Muzykę skomponował siostrzeniec Agnieszki Holland Antoni Łazarkiewicz. Kraj produkcji to Niemcy, USA oraz Wielka Brytania. Głównymi bohaterami filmu są Anna Holtz, w którą wcieliła się jasnowłosa niemka Diana Kruger, natomiast wybitnego kompozytora Ludwiga von Beethovena mistrzowsko zagrał amerykański aktor Ed Harris.
Film obejmuje ostatnie trzy lata życia Beethovena, jednak akcja głównie skupia się na czterech dniach , w których kompozytor kończy swoją dziewiątą symfonię. Fabuła ukazuje również losy pięknej i inteligentnej Anny Holtz. Jest ona dwudziestoletnią studentką kompozycji. Z racji tego, że jest najlepszą uczennicą, zostaje przysłana do Ludwiga von Beethovena jako kopistka. Pełna nadziei na szansę zrealizowania swoich marzeń muzycznych oraz poznania swojego autorytetu przeżywa rozczarowanie poznając samolubnego i gburowatego kompozytora.
Początki ich współpracy są trudne, lecz zmienia się to za sprawą łączącej ich pasji do muzyki. W efekcie łączy ich skomplikowany związek, opierający się na przyjaźni.
Film ukazuje także zmagania człowieka uzdolnionego muzycznie, z chorobą najstraszniejszą dla muzyka, czyli głuchotą.
Akacja wydarzeń rozgrywa się w Wiedniu w 1824r. Scenografia charakterystyczna dla tego okresu jest szczegółowo dopracowana.
Gra aktorów stoi na wysokim poziomie. Ed Harris wiernie odzwierciedla trudny charakter bohatera, którego gra, natomiast Diana Kruger brawurowo wciela się w delikatną, lecz upartą i dążącą do celu kobietę, w czasach, których takim damom nie łatwo było żyć.
   Uważam, że jest to wspaniale zrealizowany film z wybitną obsadą. Film, który przedstawia codzienność jednego z najbardziej znanych kompozytorów muzyki klasycznej. Podoba mnie się również klimat XIX- wiecznego Wiednia, w który widzowie mogą się wczuć. Sądzę, że jest to film godny polecenia nawet największym krytykom. Z chęcią obejrzę go jeszcze raz i na nowo odkryję magię świata muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz