środa, 27 lutego 2013

Architektura Dubai'u. O Emiratach Arabskich.


Dubaj


Miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.
Większość populacji Dubaju to obcokrajowcy m.in. z Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. 25% populacji ma korzenie irańskie.

Ekonomia

Dubaj oraz Deira (niepodległa w tamtym czasie) stały się bardzo ważnymi portami dla zachodnich firm. Większość nowych centrów finansowych zostało wybudowanych na terenie portu. Dubaj budował swoją pozycję jako ważnego punktu na trasach transportowych w latach 70. i 80. XX. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem i portem turystycznym (Jebel Ali wybudowane w latach 70. XX wieku – największa stworzona przez człowieka przystań na świecie), ale także jest ośrodkiem dla przedsiębiorstw informatycznych oraz finansowych razem z nowym Światowym Centrum Finansowym – Dubai International Finance Centre (DIFC). Transport lotniczy jest kontrolowany przez, założoną przez rząd w 1985Emirates Airline. Linia ta posiada swój główny port tranzytowy na Dubai International Airport, w roku 2005 przewiozła 12 000 000 pasażerów.
Budownictwo


Od 2000 roku rząd Dubaju zainicjował mnóstwo odważnych i nowoczesnych projektów w całym mieście, głównie w Mina Seyahi, niedaleko Jumeirah i Jebel Ali. W wielu regionach niełatwo ujrzeć dubajskie niebo bez przynajmniej jednego dźwigu. Eksperci uważają, że 30% wszystkich światowych dźwigów znajduje się w Dubaju. Budowanie w ZEA to szybszy proces niż w krajach zachodnich. Dzieje się tak głównie dlatego, że emigranci z Indii pracują za mniejsze wynagrodzenie niż pracownicy w innych krajach. Główną przyczyną boomu budowlanego w Dubaju jest chęć rządu uniezależnienia się od dochodów z wydobycia ropy, która może wyczerpać się już w 2010 roku. Promowana jest turystyka – budowany Dubailand oraz inne projekty z ogromnymi centrami handlowymi, parkami rozrywki czy stadionami. Inną przyczyną boomu jest zmiana prawa w 2002, które zezwala obcokrajowcom na posiadanie własności w Dubaju. Największymi firmami budowlanymi w Dubaju są Al Nakheel Properties i Emaar Properties.

Transport lotniczy

Dubai International Airport jest chlubą dla linii Emirates. Port w Dubaju wygrał wiele nagród za profesjonalizm i znakomite usługi i architekturę budynku. Trzeci terminal, przeznaczony wyłącznie dla obsługi linii Emirates, został ukończony w 2009, dlatego podwoiła się dotychczasowa pojemność portu, został on przystosowany do obsługi samolotów Airbus A380. Drugi port lotniczy ulokowany jest w Jebel Ali (nazwę zmieniono na Dubai World Central International Airport, chociaż w IATA kod pozostał JXB) wraz z Jebel Ali Airport City, którego budowa rozpoczęła się w 2005 roku. W przeciągu 20 lat port ma osiągnąć zdolność przyjęcia pasażerów do 120 000 000 w ciągu roku, pokonując tym samym największy port Hartsfield-Jackson International Airport w Atlancie (88.4 mln pasażerów w 2005 roku).Jeśli ktoś był, widział, słyszał. Chce się podzielić, lub nie... Niech pisze:) O Dubai i nie tylko.
Burj al arab.
Utopijne miasto.
A tak to widzi chomik.


Ale najbardziej niezwykła jest architektura Dubai'u...

4 komentarze:

 1. niezwykle piękne i bogate miasto

  OdpowiedzUsuń
 2. A wiesz ze ten slynny hotel od strony morza to krzyz? Dlatego nigdy od wody nie ma zdjec, tylko od ladu :P
  Elfik z tej strony

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawidłowa reakcja, że dzielisz się tą wiedzą z nami;)Jak nakręcicie już horror to prześlij mi go. Niech świat go ujrzy.

  OdpowiedzUsuń